"Türkiye, 2020’de dünyanın en büyük enerji pazarı olacak"

ÖZDE KILINÇ

Lisanssız elektrik üretimiyle ilgili tebliğin çıkmasıyla güneş enerjisiyle ilgili de çalışmalar yapmaya başlayan Güvenli Enerji Sistemleri Elektronik Elektrik San. ve Tic. Limited Şirketi’nin İş Geliştirme Müdürü Şahan Denen, Alman ortakları Gehrlicher Solar AG’nin yüksek miktarda enerji açığı olan Türkiye’yi önemli bir pazar olarak gördüklerini aktardı. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 70’ini ithal ettiğini hatırlatan Denen, “Güneş veriminin yüksek olması da büyük bir avantaj. Alman ortağımız Türkiye’nin 2020 yılında dünyanın en büyük enerji pazarı haline geleceğini öngörüyor” dedi.

2005 yılından beri yenilenebilir enerji kaynaklarını üzerine faaliyet gösterdiklerini söyleyen Şahan Denen, Avustralya, Japonya, İsrail ve ABD güneş enerjisinden yararlanan ülkelerin başında geldiğini belirterek “İsrail’de güneş enerjisiyle her yıl 300 bin ton petrole eşdeğer enerji sağlanıyor. Almanya ise toplam tükettiği elektriğin yüzde 20’sine yakınını güneşten elde ediliyor. Bütün ülkeler güneş enerjisine bu kadar önem verse yılda çok büyük miktarlarda fosil yakıt tasarrufu yapılabilirdi” diye konuştu.  

EGE BÖLGESİ’NDE İŞADAMLARI GÜNEŞ TARLALARINA İLGİLİ
Denen, Ege Bölgesi’nde bir çok off-grid yani şebekeden bağımsız fotovoltaik sistemleri olan evler kurdukları için çıkarılan yasanın şebeke hattına elektrik üretebilen evlerde yaygınlaşacağını düşündüklerini söyledi. Ancak sanayici ve işadamlarının daha çok ilgi gösterdiğini dile getiren Denen, fabrikası, oteli ya da tesisinin elektriğini üretmek isteyenler çok sayıda olduğunu vurguladı.
Lisanssız elektrik üretimine ilişkin düzenlemelerle 500 kW/p gücünde üretim tesislerinin yaygınlaşacağını ifade eden Denen, temiz enerji tesisleri kurmayı düşünen yatırımcıların da 10 yıla kadar uzun vadeli kredi imkanlarına ulaşabildiklerini ekledi.

“GÜNEŞ ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR ENERJİ KAYNAĞI”
Teklif verdikleri çok sayıda kişi, kurum, işletme ve yatırımcı olduğunu belirten Denen, sözlerine şöyle devam etti:
“Güneş Enerjisi Santralleri (GES) temiz bir enerjiyi temsil etse de Rüzgar Enerji Santralleri kadar eski bir geçmişe sahip olmadığı için karar mercindeki kişiler düşünerek hareket etmek istiyorlar. Ama şunu unutmamak gerekli; GES’ler Türkiye’de yeni olsa da güneş öngörülebilir bir enerji kaynağıdır. Bu enerjinin biraz daha ön plana çıkmasında resmi kurumlarımız bu noktada biraz daha öncü olabilir.
Adnan Menderes Havalimanı’nda 500 kW/p gücünde bir GES yapım işi aldık. İnsanların bu yatırımları en bilindik yerlerde gördükçe daha sıcak bakacaklarından eminiz.”

ÇÖZÜM ORTAĞI DÜNYANIN EN BÜYÜK GES’İNİ KURUYOR
Denen, büyük güneş tarlaları uygulamalarında dünya çapında deneyimli Alman Gehrlicher firmasının 1994 yılından beri yenilenebilir enerji kaynaklarının yenilikçi ve verimli kullanımına yönelik konseptler ve çözümler geliştirdiğine değinerek, “Almanya, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve ABD’de 400’ün üzerinde çalışan ve 14 şube ile ayrıca Türkiye, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya’daki ortak girişimleri ile tüm dünyada etkin bir yapıya sahiptir. Gehrlicher Solar firmasının şu anda dünya üzerinde 450 megawatt kurulu güçleri bulunuyor. İspanya’da ise serbest piyasaya elektrik satmak için 360 megawatt’lık dünyanın en büyük güneş tarlası kurulma aşamasında” dedi.
Ortaklıkları sayesinde güneş modülleri ve invertör üreticileriyle doğrudan işbirliği yapabildiklerini söyleyen Denen, bu sayede yakaladıkları uygun fiyat ve kaliteli ürün fırsatlarından müşterinin de yararlanabildiğini belirtti. 

Haberler
Copyright © Güvenli Enerji Ltd. Şti. 2012. Tüm hakları saklıdır.